Man of Steel
Superman filmlerini izlerim ama tam olarak fanı sayılmam. Yine de biliyorum ki kadrosuyla, günümüz teknolojisiyle bu film süper olacak! Zack Snyder en son 2011 yılında Sucker Punch'ın yönetmeliğini yapmış, pek fazla hoşlandığımı bir film değil kendisi, bakalım bu filmde neler başaracak. 

Kadroya bakacak olursak sanırım Lois Lane karakteri için seçmeler oldukça yoğun geçmiş. Anne Hathaway, Charlotte Riley, Dianna Agron, Kristen Bell, Kristen Stewart, Lake Bell,  Malin Akerman, Mary Elizabeth Winstead, Rachel McAdams, Mila Kunis , Olivia Wilde,  Natalie Portman ve Jessica Biel  Louis Lane için düşünülen kişilerdenmiş fakat Amy Adams rolü kapmış. İyi de olmuş bence, şu güne kadar oynadığı filmlerde sevmediğim ya da başarısız bulduğum bir rolü olmadı diyebilirim. Ayrıca, "Smallville" den de pratiği var zaten, daha ne olsun. 

Not: Bu seçme Amy Adams'ın Lois Lane rolü için katıldığı üçüncü seçmeymiş. Ayrıca Amanda Seyfierd da seçmelerdeki ünlüler arasındaymış fakat olmamış. Her ne kadar beğensem de henüz çok da iyi bir seviyede olan bir oyuncu olduğunu düşünmüyorum. Başka bahara.. 

Hanry Cavill kesinlikle süper bir seçim olmuş! Bebek Superman rolünde oynayan İngiliz asıllı Lee Quigley dışındaki ilk Amarikan olmayan Superman olması da benim gözümde kesinlikle bir eksi değil. Aksine olaya çok farklı bir boyut katacağını düşünüyorum. 

Bakalım nasıl bir film çıkacak ortaya 14 Haziran'ı merakla bekliyorum! 

________________________________________________________________________


I watch Superman movies but I am not a fan of them. But this time, this movie is going to be fantastic, believe me I know it! Sucker Punch is the last movie which Zack Snyder directed in 2011 and I did not like it so much. It was so weird but of course it was not about the director but the scenario. I am so curious about Man of Steel, let's see what he is going to achieve!

When we look at the cast, I think the audition for Lois Lane was a little bit crashing and difficult. The list of this role was so crowd. Anne Hathaway, Charlotte Riley, Dianna Agron, Kristen Bell, Kristen Stewart, Lake Bell, Malin Akerman, Mary Elizabeth Winstead, Rachel McAdams, Mila Kunis, Olivia Wilde, Natalie Portman and Jessica Biel are the ones who auditioned for Lois Lane. But Amy Adams won the audition. And she is also my favorite actress for the role; there has not been any Amy Adams movie that I do not like until now. Besides, she has an experience about the movie in "Smallville". So, it is going to be a piece of cake for her.

P.S:  It is Amy Adams' third time auditioning for Lois Lane. And Amanda Seyfried auditioned for a role but she was turned down. Even I like her, I think she is not the best one for it.

And Hanry Cavill! It is a magnificent choice. Except Lee Quigley played Superman as a baby in Superman, Henry Cavill is the first actor who is not American  to play the role of Clark Kent. But in my sight it is not a lack. On the contrary, I think it is going to be different but lovely.

Let's wait and see. I'm looking forward to watch it!

Let's see the trailers;

Yorumlar